Vítejte v této rubrice
zde vás seznámím s Astronomií.

Historie astronomie

Části astronomie
Astronomické pozorování
Obory astronomického pozorování podle využívaných vlnových délek jsou:
Gama-astronomie

Rentgenová astronomie
Rentgenová astronomie je část astronomie zabývající se vesmírnými objekty,které vysílají rentgenové záření,tedy elektromagnetické vlnění o vlnové délce 10nm - 0,1 nm.Nejčastějšími zdroji ve vesmíru jsou neutronové hvězdy,supernovy,mlhoviny vzniklé po výbuších supernov a černé díry,resp. akreční disky hmoty vtahované do černé díry.
Neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou závěrečným stádiem vývoje hvězdy.Vznikají jako pozůstatek po výbuchu supernovy typu II,typu Ib nebo Ic.

Termín supernova se vztahuje k několika typům hvězdných explozí,kterými vznikají extrémně jasné objekty složené z plazmatu,jejichž jasnost posléze v průběhu týdnů či měsíců opět o mnoho řádů klesá.K tomuto konci vedou dvě možné cesty: buďto se jedná o masívní hvězdu,která ve svém jádře vyčerpala zásoby paliva pro fúzi a začala se hroutit pod silou své vlastní gravitace,nebo o bílého trpaslíka,který nahromadil materiál od svého hvězdného průvodce,dosáhl Chandrasekharovy meze a prodělal termonukleární explozi.V obou případech výsledná exploze supernovy rozmetá obrovskou silou většinu nebo všechnu hmotu hvězdy.
Mlhovina
Černá díra

Ultrafialová astronomie

Optická astronomie pozoruje objekty ve vesmíru v oboru záření v rozmezí mezi blízkými infračervenými délkami a viditelným světlem – běžně vlnové délky od 330 nm do 1 µm.Základním zdrojem informací v optické astronomii je dalekohled.Pro pozorování se používají zrcadla,čočky,fotografické filmy a CCD detektory.Omezujícími faktory pro pozorování jsou citlivost lidského oka,propustnost zemské atmosféry a na delších vlnových délkách infračervené záření atmosféry a vlastního dalekohledu.
Optický dalekohled
Čočkový dalekohled (refraktor)
Optická čočka
Achromát
Sférická (kulová nebo otvorová) vada
Chromatická (barevná) vada (chromatická aberace)
Apochromát
Soustava čoček zejm. u mikroskopických objektivů,u níž je odstraněna barevná vada pro tři barvy a sférická vada pro dvě barvy.
Fotografický film
Charge-Coupled Device
Infračervená astronomie

Radioastronomie
Radioastronomie je odvětví astronomie zabývající se studiem nebeských těles prostřednictvím rádiových vln emitovaného fyzikálními procesy ve vesmíru.Rádiové vlny jsou delší než světelné,proto je k zachycení dobrého signálu nutno použít velmi velké antény nebo soustavy antén pracujících společně.




Astronomická teorie
Astrofyzika
Kosmologie
Astrobiologie

Astronomie podle objektu zájmu
Hvězdná astronomie se zabývá hvězdami,včetně Slunce; výzkumem prostorového rozložení a zákonitostmi pohybů hvězd a hvězdných soustav.Podle metody výzkumu se dělí na: 1. stelární statistiku,2. stelární kinematiku,3. stelární dynamiku
Extragalaktická astronomie zkoumá objekty za hranicemi naší Galaxie.
Planetární vědy zkoumají planety v naší sluneční soustavě.Řadí se do astronomie,ale jejich části mají často užší spojitost s odpovídajícími vědami o planetě Zemi (například geologie Marsu).
Meteorická astronomie se zabývá studiem pohybu a dalšími vlastnostmi meteorů a meteoritů.